אדריכל- דגש להסכם התקשרות


"סוף מעשה במחשבה תחילה".

ברור שאנחנו מצפים שהאדריכל יממש את משמעות הפתגם בצורה מיטבית,  אבל חשוב שגם אנחנו כלקוחות נאמץ את הפתגם כבר מתחילת הדרך עם האדריכל ועם כל היועצים, ספקים, קבלנים וכיוצ"ב בהמשך הדרך.

לאחר שבחנתם אדריכלים ובחרתם את האדריכל שיוביל את תכנון ביתכם ביצירתיות, בחכמה ובמאור פנים, הגיע הזמן לחתום עם האדריכל על הסכם התקשרות.דגשים חשובים לקראת חתימה על הסכם תכנון עם האדריכל:

 

הסכם מפורט: קבלו מהאדריכל את ההסכם המוצע על ידו, קראו אותו וסמנו לכם את כל מה שאינכם מבינים וקבלו ממנו הסבר. בקשו מחברים / אינטרנט 2 -3 הסכמים נוספים ובצעו השוואה. ככל שיהיו יותר פרטים ובהירות – תחסכו סימני שאלה וחוסר הבנה בהמשך. 

פירוט שרות בסיסי: השתדלו לפרט ככל שניתן את השירותים הניתנים ע"י האדריכל.

לדוגמא:
כמות פגישות לפני הכנת פרוגרמה למגרש ומבנה.
כמה אפשרויות תכנון (סקיצות) תקבלו במסגרת המחיר הבסיסי.
מה כולל התכנון : מרתף, ממ"ד, כל המפלסים, גג, מדרגות, פיתוח השטח וכיוצ"ב.
התייעצויות במהלך התכנון והבניה.

היתר בניה: בכדי לקבל היתר בניה סופי נדרש האדריכל לעבודה רבה בשילב יועצים נוספים. וודאו וציינו בהסכם כי האדריכל לוקח אחריות על כל הליך היתר הבניה מא' ועד ת'.

תוכניות עבודה: האדריכל אמור לספק לכם תוכניות עבודה מפורטות לקבלן. בקשו בהסכם פירוט של כל התוכניות, פרטי ביצוע (כדוגמת מדרגות, נישות גבס, פריסות קרמיקה וכיוצ"ב), רשימות אלומיניום ודלתות ועוד. 

אישורים: הטיפול באישורים מול הרשויות דורש זמן והתרוצצות. יכול להיות שתוכלו לסייע לאדריכל בזירוז קבלת חלק מהאישורים, ההחתמות וההתקשרויות. העלו את הנושא וסכמו אם אתם נותנים כתף בעניין ומה באחריותכם. 

יועצים: כחלק מעבודתו של האדריכל הוא נדרש לשתף יועצים נוספים בכדי לתכנן את בית ובכדי להגיש היתר בניה. לדוגמא: מודד, יועץ אינסטלציה ועוד…. בד"כ אתם תדרשו לשלם לכל היועצים. מומלץ לסכם עם האדריכל כי הוא יציג לפניכם 2-3 הצעות מחיר מהיועצים השונים, תבחנו אותם וקבלו החלטה עם איזה יועץ לעבוד (ניסיון, מחיר, זמינות). 

מפרט טכני בסיסי: האדריכל אמור לספק לכם מפרט בסיסי המסביר את התכנון. במפרט אמורים להופיע : סוגי חומרים לבניית השלד, עובי קירות, סוג מחיצות פנים, בידוד, וחומרי הגמר הצפויים.   את המפרט המפורט יותר עדיף שתסגרו מול יועץ בניה או המפקח שיבחר. 

פיקוח עליון: הרוב המוחלט של האדריכלים מגיעים לביקורים תוך כדי ביצוע לפיקוח עליון. מטרת הביקור לוודא שהביצוע תואם את התכנון. פיקוח עליון אינו מחליף את עבודת המפקח האינטנסיבית. חשוב לסכם את תדירות הביקורים ואת נקודות הזמן לאורך הביצוע.

לדוגמא:
סימון מחיצות פנים.
סימון נקודות חשמל.
התחלת ריצוף וקרמיקה. 
וביקורים נוספים לפי סיכום מראש או תוך כדי תנועה. 

לוחות זמנים: היתר בניה ותכנון מפורט לוקח זמן. ברור לכם שכל אדריכל עובד על כמה פרויקטים במקביל ולכן – חשוב לתאם לוחות זמנים עם תאריכים מוסכמים.
לדוגמא:
סיכום פרוגרמה.
הגשת סקיצות ראשונות.
בחירת סקיצה סופית.
הגשה ראשונה של היתר הבניה.
כמובן שצריך לתת לאדריכל את חופש הפעולה שלו ובכל זאת – מומלץ לקבוע זמנים. 

תשלומים: סכמו מראש את המחיר ואת מועדי התשלום (עדיף כמה שיותר תשלומים) בהתאם להתקדמות התכנון והגשת היתר הבניה. סכמו מחירון לשינויים ומחירון לעבודות נוספות אם ידרשו (הרבה אדריכלים מתמחרים על בסיס שעתי). 

הוצאות נלוות: לאדריכל ישנן הוצאות נלוות לדוגמא: צילום תוכניות, הדפסת פלוטים, הדמיות ועזרים נוספים.

סכמו מראש מה אתם מקבלים בתכולת המחיר ועל מה תדרשו לשלם בנוסף. 

ליווי בבחירת חומרי גמר: בד"כ האדריכל (מעצבת פנים) ילווה אתכם ברכישת חומרי גמר כגון: ריצוף וקרמיקה, כלים סניטאריים, אלומיניום, מטבח וכוי'. סכמו מראש את כמות ימי הליווי שיעמדו לרשותכם ואת כמות השעות בכל יום ליווי ברכישות. חשוב מאוד לצאת לימי רכש לאחר שהגדרתם לעצמכם תקציב מוגדר מראש וכמובן להשוות מחירים למוצרים הניתנים להשוואה. 

סיום התקשרות: לפעמים מתברר שהבחירה באדריכל שלכם התבררה כפחות מתאימה, או שיש סיבה אחרת לא צפויה שתוביל אתכם לרצות לסיים את ההתקשרות עם האדריכל.

בכדי שסיום ההתקשרות באמצע התהליך יתבצע בצורה מכובדת, מומלץ  לקבוע מנגנון לסיום התקשרות.  אופציה נוספת לקבוע בורר מוסכם על שני הצדדים.

בטיפ הבא אפרט את תהליך העבודה מול האדריכל ואת הפרמטרים החשובים שהאדריכל צריך לקחת בחשבון לתכנון מיטבי.

עלו והצליחו.

לירון רפאלי

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support